Драстично намаление на квотите за риболов в Балтийско море предлага за следващата година Международният съвет за морски изследвания. За треската дори е предвидена пълна забрана, а целта е възстановяване на популацията.
Мнението на Съвета играе важна роля при определянето на квотите от Европейският съюз през октомври всяка година. Германските рибари в Балтийско море вече излязоха с протестна декларация срещу предложените ограничения. За тях те могат да се окажат фатални, тъй като треската и херингата са най-важните за улов риби.
Експертите съветват забраната за треската да важи за водите източно от остров Борнхолм, тъй като тамошната популация е силно уязвима от природни явления и трудно се възстановява. За западната част предложението е квотата да се намали наполовина, като в същото време се преустанови уловът на херинга.
Състоянието на популацията от треска от години предизвиква притеснения у експертите. Екоорганизации вече поискаха тотална забрана за източната част на Балтийско море, а сега към тях се присъединява и Международният съвет за морски изследвания. Според WWF позицията на Съвета е доказателство за драматичните измерения, до които е достигнал прекомерният риболов. Затова екоактивистите настояват за незабавна забрана на улова на треска в източната част и херинга в западната част.