Календар на лозаря за месец март

Ако през топлите дни на февруари не е извършена резитбата при отделните сортове лози, до края на март трябва да приключи. Към края на месеца и началото на април се извършва резитба на асмовидно отглежданите сортове. След приключване на резитбата на лозите се изнасят и изгарят лозовите пръчки и старата изсъхнала дървесина.

Отстраняват се всички счупени рамена и се залагат нови . Заложените плодни звена се привързват към носещите телове. Лозето се подготвя за обработки в междуредието и реда .Празните места се попълват с млади лозички или с подземни отводи от съседните лози.

Подготвят се площите за създаване на нови лозя като се извършва подравняване на терена и маркиране на разстоянията в реда и междуредията. Извършва се ремонт на подпорната конструкция.

Преди развитие на пъпките се извършва пролетна оран на дълбочина 15 см. Тори се с фосфорни и калиеви торове, ако това не е направено през есента. Торовите норми се определят след вземане на почвени проби за агрохимичен анализ. През втората половина на март започват обработките на междуредовите и вътре редови ивици, след което се внасят почвени хербициди.

За производството на облагороден посадъчен материал започва се облагородяване на маса с предварително подготвени подложкови резници и съхранени калеми.

Пролетно  пръскане на  лози

Срещу широколистните и житни плевели междуредовата ивица се третира с почвените хербициди:

  • Гоал 2 Е
  • Рейсър 25 ЕК

Срещу бактериалния рак, екскориозата, антракнозата и др. се извършва зимно пръскане. Засаждането на нови лозя се предхожда от риголване и подравняване на площите, маркиране и обозначаване на разстоянията в реда и междуредията. В младите неплододаващи лозя попълнете празните места с лозички от същия сорт.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates