Календар на овощаря за месец септември

През месец септември продължават беритбите на много от овощните видове. Узряват есенните сортове ябълки Златна Пармена, Джонатан, клонове на Червена превъзходна и Златна превъзходна, Канадска ренета, Английска зелена ренета, Муцу и др. Зреят зимните сортове круши Хардиева, Боскова, Харденпонтова масловки, Пекъмс Триумф, Попска и др. От костилковите видове зреят късните прасковени и сливови сортове. При прасковите това са Файет, Бейбиголд 9, Хелфорд. При сливите това са Габровска, Стринава и Кюстендилска синя. Продължава брането на малини от сортовете Люлин и Херитидж. Започва прибирането на орехите.

В овощната градина се извършват голям брой агротехнически мероприятия. Извършват се редовни окопавания. Ако времето е топло и сухо, може да се извърши поливане в началото на месеца, за да се подпомогне процеса на залагане на плодни пъпки.

Грижите в плододаващите ягодови насаждения продължават с редовни окопавания и 1-2 поливания. През септември ягодите продължават да залагат плодни пъпки. Важно е почвената повърхност да бъде чиста от плевели и  почвата да е достатъчно влагозапасена. За да се запази насаждението в добро здравословно състояние през следващата вегетация, трябва да се направи едно пръскане срещу червени и бели листни петна с един от контактните фунгициди – Дитан ВГ, Тирам и др. Продължава подготовката на нови площи за засаждане на нови насаждения. Може да започне есенното засаждане с новия ягодов разсад. Младите растения до края на есента развиват мощна коренова система и това ги прави по-устойчиви на зимните студове. Сортовете ягоди, които се използват масово за засаждане са: Роксана, Горела, Покахонтас, Кембридж Фаворит, Зенга Зенгана, Белруби, Редгаунтлет и др.

През месец септември продължават наблюденията върху развитието на неприятелите и болестите. През месеца се извършва третиране с Нуреле Д или Алфа Комби срещу корогризещи насекоми при ябълките и крушите. През септември е времето да се прецени нападението от златозадка и гъботворка. Това се прави за да се подготви навременна система за борба с тези опасни неприятели. Не трябва да се подценява визуалната преценка за степента на нападение от брашнеста мана при ябълката и късно кафяво гниене при дюля. Премахването на болните леторасти трябва да залегне като основна грижа при пролетната резитба.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates