Agro-CONSULTANT.NET - Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина

Днес Природен парк „Персина" отбелязва 20 години от създаването си

Днес Природен парк „Персина" отбелязва 20 години от създаването си.  Честит празник на всички, отговорни за опазване на необятната, разнообразна и очароваща природа на Дунав.

През недалечната 2000 година, на 4 декември се обявява ПП „Персина" като една от защитените територии в България. „Персина" е единственият природен парк по българското поречие на реката.

Целта за обявяването на защитената територия е свързана с опазване на естественото състояние на двете големи островни групи по поречието на реката -Никополска островна група и Комплекс Беленски острови, както и възстановяването и съхраняването на влажните зони. Уникалността и голямата значимост на Комплекс Беленски острови е причината, поради която през 2002 година е обявен за Рамсарско място, най-голямото по площ към момента в България.

 Едни от най-важните екосистеми в ПП „Персина" са заливните крайдунавски гори и вътрешни блата, разположени по островите. За опазването им са създадени редица защитени територии. Островите резервати „Милка" и „Китка" със строго ограничен режим на достъп, съобразно българското законодателство. Поддържан резерват „Персински блата", който е разположен на остров Персин, обхваща четирите вътрешни блата – Песчина, Мъртво, Старо и Дульова бара. Защитените местности, които са няколко и са доста обширни и разнообразни по своите характеристики: „Персина" и „Персин-изток" са разположени на остров Персин, обявени за опазване на типични заливаеми територии и влажни зони; „Кайкуша" – блато в най-южната част на ПП „Персина", с възстановен воден режим и сформиращи се през последните години трайни водни огледала; и защитена местност „Плавала" – разположена на най-високата част от гледна точка на надморската височина, в ПП „Персина", обявена с цел опазване на естествено находище на специфичното растение гол сладник (Glycirrhiza glabra L.). Емблематична е и със степен на защита от закона природната забележителност Скалната църква край гр. Никопол.

Днес ПП „Персина" може да се гордее с редица успехи в сферата на опазване на биоразнообразието и възстановяването на влажните зони.

Едно от най-значимите постижения за опазване на дунавската природа, за което допринесе съвместната работа на няколко институции и организации, е възстановяването на влажната зона на остров Персин. В рамките на проект на Световна банка и МОСВ се възобнови водният режим на блатата на острова, и се изгради посетителският център, който посреща гости и туристи от България и чужбина. Днес в границите на Парка се намира най-голямата възстановена влажна зона, която вече над 10 години функционира и е със сравнително постоянен воден режим. За възстановяването и поддържането на живота ѝ важна роля играят служителите на дирекцията, които осъществяват контрола на влизащите и оттичащи се водните количества. Новите условия на живот във влажната зона променят и нейните обитатели. С годините се възстанови изгубено с времето гнездовище на световно-застрашения вид къдроглав пеликан, който сформира колония на остров Персин. Благодарение на подобрения водния режим на блатата видът отново гнезди и отглежда своите малки. Поетапно се възстановява и колонията от гнездящи водолюбиви птици в Мъртво блато. Остров Персин и влажната зона са място обитавано  от сиви гъски /Anser anser/, голяма белочела гъска /Anser albifrons/, червеногуша гъска /Branta rufikollis/ през зимата,  а през пролетния гнездови сезон: гривеста чапла /Ardeola rolloides/, малка бяла чапла /Egretta garzetta/, ръждива чапла /Ardea purpurea/, блестящ ибис/Plegadis falcinellus/, лопатарка / Platalea leucorodia/, малък корморан /Microcarbo pygmeus/, голям корморан /Phalacrocorax carbo/, черен щъркел /Ciconia nigra/, морски орел /Haliaeetus albicilla/, и други видове, статуса на които повишава и значимостта на усилията на дирекцията на парка да поддържа условията във влажната зона благоприятни за живот.

В рамките на 20 годишна история като природен парк, за ПП „Персина" е важно да се разкаже малко повече за завръщането на къдроглавия пеликан /Pelecanus crispus/, като гнездящ вид в Подържан резерват „Персински блата" на остров Персин. През последните години усилията на много организации, донорски програми, институции и доброволци бяха насочени към действия за възстановяване на това гнездовище. Успехът не закъсня. През недалечната 2016 година се сформира гнездяща колония от къдроглави пеликани в блатото Песчина в Поддържан резерват „Персински блата". Пеликаните продължават да гнездят и през следващите години, като най-голям успех в тази насока се отбеляза именно през юбилейната за ПП „Персина" 2020 година. Формирани са две гнездящи колонии на остров Персин с отгледани общо 40 малки птици. Грижите за новосформиралите се места за гнездене не спират, а продължават в синхрон и преливат през сезоните, в партньорство между парка, редица институции и неправителствени организации.

Значимите събития и постижения за ПП „Персина" през годините са много: Първото в България опръстеняване на морски орел и поставяне на сателитни предаватели; Поетапното възстановяване на водния режим на блатото „Кайкуша"; На остров Персин е разположена единствената колония на пещерен вид прилеп по река Дунав – данните са от 2018 г.; Направено е първото проучване на диви острови по река Дунав, оценено е тяхното състояние и е извършено тяхното класифициране по предварително зададени критерии; Приет е първият План за действие за морския орел; ДПП „Персина" стана част от Международната Асоциация „Дунавски паркове"; През 2019 година ПП „Персина" се присъедини и към териториите на European Wilderness Society; Приет е Плана за управление на парка; ДПП „Персина" разработи „Образователен пакет", с който служителите на парка работят успешно в сферата екологичното образование; Изготвени са и издадени и първите книги за биоразнообразието в парка – за птиците, за рибите и за земноводни и влечуги; На лице са и резултатите от първите успешни залесявания с естествени дървесни видове на островите през годините; Направен е анализ и мониторинг на колониите водоплаващи птици по река Дунав; Извършен е мониторинг и на рибните популации в блатата на остров Персин; Направени са първите аеро - фото снимки с акцент пясъчни образувания и островни групи в обсега на територията на ПП „Персина" и още много други.

ПП „Персина" разполага с красив и непрекъснато обновяващ се Посетителски център, с който се стреми да отговаря на изискванията на съвременните посетители. Мястото му е стратегически избрано, да е точно срещу остров Персин и Комплекс Беленски острови. Остров Персин е най-големият български дунавски остров. Той е част от територията на ПП „Персина" и дава неговото име. Природният парк                                                                                                                                   обхваща обширна територия над 21 000 ха, разположена между землищата на Община Никопол, Община Белене и Община Свищов, която е не по-малко значима от гледна точка на биологичното разнообразие. Цялата територия на парка е в обсега на НАТУРА 2000, защитените зони са и по двете директиви: по директивата за птиците и по директивата за местообитанията.

Територията на ПП „Персина" е свободна за посещение, с изключение на резерватите, в които човешкото присъствие и всякаква човешка дейност са забранени, както и местата, които налагат ограничен достъп на хора. Безмерно е природното богатство на парка.  Поречието на река Дунав предполага добри възможности за отдих и отмора. Струпванията на птици през различните периоди на миграция, позволяват да се наблюдават съвсем отблизо интересни видове, които разпалват любопитството, както на специалистите, така и на любителите орнитолози.

Поречието на река Дунав понякога е наричано неоткритата земя – тайнствена и красива, изненадваща и непозната за съвременния човек. Много са закътаните места харесвани от хората от хилядолетия насам. В Природен парк „Персина" има свидетелства за богато културно - историческо минало: Античният кастел „Димум" (римска крепост на брега на река Дунав), последната българска крепост на Второт Българско царство - „Шишмановата крепост",  средновековна скална църква край Никопол, използвана през X – XIв. и редица религиозни храмове, забележителни със своята история.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates