Всеки може да направи потребни органичните отпадъци. Компостната купчина е “стопанство”, което гъмжи от микроорганизми. Полезните бактерии, най-многобройни и ефективни са
първите, които разграждат растителната тъкан. Гъби и протозои скоро се присъединяват към тях. По-късно в цикъла се включват стоножки, многоножки, бръмбари и земни червеи, които дават своя принос за преобразуване на материалите в благоприятни за подобряване на почвата.
ОРТАНИЧНИТЕ МАТЕРИАЛИ СЪДЪРЖАТ ВЪГЛЕРОД И АЗОТ
Всичко, което расте в двора е потенциална храна за тези малки декомпостери. Микроорганизмите използват въглерод от листата и дървесните отпадъци, като енергиен източник. Азотът осигурява микробите с протеини за изграждане на телата им.
Всичко органично се гради на съотношението въглерод/азот (C:N) в своите тъкани. Съотношението 30:1 е идеално за дейността на компостните микроби. Тази комбинация може да бъде постигната чрез смесване на две части окосената трева с една част паднали листа. Данните по-долу ще ви помогнат да прецените отношението на вашия компост, според съставките.
СЪОТНОШЕНИЕ ВЪГЛЕРОД:АЗОТ (C: N) В РАЗЛИЧНИ МАТЕРИАЛИ
. Люцерна (сено) - 12:01;
. Плодове (отпадъци) - 35:1;
. Хранителни отпадъци 15:01;
. Листа 60:1;
. Стърготини 500:1;
. Окосената трева 19:0;
. Царевичак 60:1.