Agro-CONSULTANT.NET - Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина

Кога и какъв тор да внесем

Мероприятия в овощната градина. Комплексните (комбинирани)

торове се обозначават с цифри, означаващи процента на съдържащите се в тях елементите.

На първо място винаги се изписва елемента азот (N), след това е фосфорът (Р) и накрая калият (К). Например комплексен тор азот-фосфор-калий с цифри 16:8:20, е тор с ниско съдържание на фосфор и повишено на калий. Цифрите 10:8:8 показват че тора е сравнително беден, и полезните вещества в него са малко.

Освен общото количество на полезни вещества в тора е нужно да се отчита и съотношението на важните за растението вещества азот и калий. Тези вещества се конкурират помежду си, тъй като азота е по-активен от калия и даже когато са в съотношение 1:1 ще бъде усвоен основно азота. Затова оптималното съотношение на азота към калия е примерно 14:25. Именно тази пропорция поставя калия наравно с азота.

Ако първият показател на азота е повече от 16, то значи че тора е за пролетно торене, когато предстои активен растеж на зелена маса. Следващото съдържание на елементи трябва да е фосфор от 8-12, а калий - 20-25.

Съотношението 0,5:10:20 или 1,5:12:25, говори за това, че съдържанието на азот е много малко и следователно тора е предназначен за есенно торене. Тогава активният растеж е приключил и потребноста на растенията от азот е понижена до минимум, а потребността от фосфор и калий се увеличава. Извличането на тези два елемента през зимата е голямо.

Наистина, смята се, че през зимата не е необходимо да се внася азот. Защо тогава е включен в комплексните торове? Това е така, защото при многогодишните дървета и храсти през есента започва сезонния прираст на кореновата система. А освен това лесно разтворимите азотни съединения обезпечават пълната разтворимост на комплексните торове.

Още интересни статии по темата

Free Joomla! templates by Engine Templates