Производството на биогорива в Китай трябва да се увеличи трикратно през следващите 12 месеца, се казва в новата стратегия на Пекин за зеленото бъдеще на страната. За тази цел ще бъдат изградени нови мощности с общ капацитет от над 6 милиона тона.
През по-миналата година в Китай се произвеждаха едва 3 милиона тона органични горива. Към момента капацитетът вече е достигнал около 3 милиона тона и половина.
През 2018 година правителството в Пекин постанови вносът на бензин от чужбина постепенно да бъде заменен с биоетанол, като определи срок до 2020-та. За да изпълни това намерение, Китай ще трябва да произвежда близо 15 милиона тона биогориво годишно. Най-често използваните суровини за етанол са царевица, пшеница, ориз и сорго. На първо място остава обаче тропическият храст маниока, отглеждан най-вече в Африка и Южна Америка. В развиващите се страни на тези континенти маниоката е и основен хранителен продукт.
Интерес към китайския пазар за биогорива проявяват и международни компании. Те смятат, че Народната република няма да може скоро сама да покрие нуждите си и ще трябва да разчита на внос.
Обтегнатите търговски отношения между Вашингтон и Пекин се отразиха и върху производството на етанол. След като китайският президент наложи мито върху вноса на американски етанол, Малайзия се превърна в един от основните доставчици, тъй като нейната продукция е освободена от мита и данъци.