До 2038 година Германия ще преустанови използването на кафяви въглища за производството на електроенергия. До това решение стигна назначената от Федералното правителство специална комисия след 20-часови преговори.
В комисията участваха представители на федералната власт и местните администрации на въглищните региони, представители на бизнеса, граждани и природозащитни организации. Планът включва и инвестиции в огромни размери, предназначени за възстановяване на регионите, зависими от въглищата и преход към използване на енергия от възобновяеми източници.
Постигнатият консенсус предвижда, че няма да се строят нови въглищни електроцентрали, както и че няма да се разкриват нови мини с кафяви въглища. До 2022 година ще бъдат затворени около 20 големи електроцентрали, а до 2030 година въглищните мощности да бъдат намалени наполовина - до 17 гигавата.
Със споразумението за отказ от въглищата Германия, която е шеста в света по въглеродни емисии и с най-мощна въглищна индустрия в Европа, показва, че преход към възобновяема енергия е възможен и неизбежен, коментираха екоорганизациите, участвали в комисията. Други европейски страни, които ще прекратят използването на въглища са Великобритания, Холандия, Италия, Дания и Финландия, като сроковете са от 2025 до 2030 година.
Отказът от въглищата в Германия е свързан с огромни разходи. Засега експертите не предвиждат повишаване на цената на тока за бизнеса и домакинствата, но въпреки това комисията предвижда от 2023 година държавата да облекчи потребителите с по 2 милиарда евро годишно.
За провинциите, чиято икономика до голяма степен зависи от кафявите въглища, са предвидени също големи суми за преструктуриране. Средства ще се влагат в нова инфраструктура, ще бъдат привличани нови компании, държавни институции и научни лаборатории.
Компенсации ще има и за миньорите, чиито работни места ще бъдат закрити, както и за служителите в електроцентралите.