Ябълките, крушите, дюлите, мушмулите и други плодове могат да се консумират продължително бреме, ако се съхраняват правилно.
При домашни условия подходящи за съхраняване са плодовете на местните сортове ябълки: Айвания, Карастоянка, Куртовка, Тетовка, Скринянка, а от новите сортове - Срени смит, Златна и Червена превъзходна и нейните мутации, Мелроуз и др.
В МАЗЕТО
Използват се дълбоки, хладни, с циментов под и измазани стени изби. Добре е на прозореца или на стената да се монтира вентилатор или да се поставят проветрители на двете противоположни стени. Преди внасянето на плодовете избата се почиства. Стените и подът се напръскват с варно мляко или 3% Бордолезов разтвор, проветрява се, амбалажът се обеззаразява чрез потапяне в 2% Бордолезов разтвор. Най-разпространеният начин за съхраняването на ябълките, крушите, дюлите е в касетки, щайги , или каси, наредени върху дървени скари, гредич-ки или тухли в хладни или влажни избени помещения. Височината на стифа е до 2 метра, а разстоянието между него и стената - над 20 см.
• Ябълките се подреждат в касетката по големина и степен на зрялост, като се увиват в хартия, помежду им трябва да има 10 см разстояние. Ябълките могат да се съхраняват и в сандъци, като между тях трябва да се М постави талаш (дървени стърготини).
• Крушите се подреждат с дръжките Ш нагоре в щайги, застлани с хартия. Може да се подредят и на няколко реда, J като между всеки ред се поставя хар- j тия.
• Сливи - нареждат се в сандъци или кошници, като отгоре се посипват с дървени стърготини.
• Дюли - избират се здрави плодове и се подреждат в щайги, на които дъното се застила с хартия. Съхраняват се на тъмно при температура 6-10 градуса С.
• Мушмули - узрелите в края на октомври плодове берете на ръка в сухо време преди окапването на листата с дръжките. За да ги съхраните, потопете дръжките им в много солена вода, после ги оставете един месец, обърнати надолу в прохладно и сухо избено помещение. Помещенията се проветряват само нощем, ако външните температури не са много ниски. Температурата се следи с термометър и трябва да бъде около 4-5 градуса С. Относителната влажност | на въздуха да е 85-90%. При падането й под 85% подът на помещението се напръсква с вода, без да се мокрят плодовете. Ако ябълките са завързани в полиетиленови пликове, предварително перфорирани с перфоратор на 2-3 места, навлажня-I ването е излишно.
НА БАЛКОНА
Ябълките могат да се съхраняват в перфорирани полиетиленови пликове, наредени в касетки плътно до стената на сградата на неогряван от слънцето балкон, i Има ли опасност от замръзване, касетките се завиват , с черга, а при по-силни студове се прибират в хладно помещение. За да се ограничат загубите от гниене, плодовете може да се потапят в разтвор от Фун-дазол (3 супени лъжици за 10 л вода) или Сонакс (2 супени лъжици на 10 л вода). В пликовете се сла-I гат само ако са добре подсушени, а при консумация - добре се измиват с обилно течаща вода.
Източник:http://www.domashenjurnal.bg