Нарът (Punica granatum) е вид широколистно дърво или храст от род Punica. У нас нарът е известен и под името калинка, отглежда се в Южна България и по Черноморието. Растението се среща в Азия, средиземноморските региони, тропическа Африка и югозападните части на САЩ.
Отглежда се, основно, заради ядливия си плод, но има и декоративно приложение заради дългия си период на цъфтеж. Предлага се на пазара от януари до септември.
Плодът на нара прилича на портокал и е с тънка, подобна на кожа, кора. Цветът му варира от червен до жълт с розов оттенък. Вътрешността му се състои от отделни части, пълни със стотици семенца, разделени от мембрани с кремав цвят и горчив вкус. Всяко малко семенце е обвито с прозрачно, ярко червено месо и иманеобичаен сладко кисел вкус.
В древността е бил известен с различни имена: гранат, пуническа ябълка, картагенски дар и пр. За него се говори в Стария завет, а в Египет, Афганистан и Кавказ е бил почитан като символ на плодовитостта.
Легендата разказва, че Деметра, богинята на плодородието от древногръцката митология, била обречена да загуби своята дъщеря Персефона, в услуга на Хадес – бог на подземното царство, само заради едно единствено зърно от нар.
Нарът е изключително важен елемент и в ливанската, иранската и турската митология и кухня.
Кората на плода е богата на дъбилни вещества и се използва в кожарската индустрия, от кората на растението се боядисва вълна в кафяв цвят, а с цветовете – вълна и коприна.
Нарът оказва благоприятен ефект при стомашни болки, стомашно-чревни разтройства, главоболие, малария, ангина, анемия, кашлица, бронхиална астма, пневмонии, различни дерматити и изгаряния на кожата, заболявания на простатата, сърдечно-съдови заболявания, диабет и др.