Актуални агро новини.Български общини с добри практики в рециклирането на отпадъци.
Замисляме ли се как изхвърляме отпадъците си? Български общини вече прилагат успешно добри
практики в разделното събиране и рециклирането.
Много често се оправдаваме, че няма къде да хвърляме разделно боклука си или че той реално не се рециклира. Попитахме еколози, запознати с тези практики, дали това е така. Данита Заричинова от екоорганизацията „За Земята“ обясни специално за АгроТВ:
"В градовете, в които има цветни контейнери, мога да гарантирам, че наистина тези контейнери отиват към сепариращи инсталации и част от отпадъците отиват за рециклиране, тези, които са годни. За съжаление системата е много неудобна, има на много малко места контейнери. В София един контейнер е за средно 700 души. Това е крайно недостатъчно."
Тенденцията е цветните контейнери да стават повече, но от друга страна е важно отпадъците наистина да се разделят, за да се улесни работата по рециклирането им.
"Ние искаме вече да има разделно събиране и повече инфраструктура за така нареченото компостиране или създаване на биогаз. Имаме много път да извървим. За съжаление у нас за сега се прилагат повече лошите практики, свързани с изгарянето на отпадъци."
Въпреки неразвитата инфраструктура има общини, в които се работи и вече са установени добри практики.
"Има и добрите примери като Габрово. Там от години има много силна кампания на общината и на депото за отпадъци. Мотивират хората да разделят отпадъците си, имат компостираща инсталация. Всеки, който има растителни отпадъци, може да ги изхвърля там и така да се превръщат в компост, което е много полезно за почвата."
За да се случи на повече места, е необходимо всеки да се ангажира. У нас има на доста места рециклиращи инсталации, но за популяризиране на практиките по усвояване на отпадъци е необходимо и общините да съдействат.